Bankowość

Ceny produktów spożywczych w Europie

Polacy przywykli do narzekania na swój kraj, dlatego od dawna twierdzą, że w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej życie kosztuje ich najwięcej. Czy to jednak prawda?

 Kurs Euro wynosi obecnie ok. 4,24 zł. Średnie pensje osób pracujących za granicą są 3,5-4 razy większe od tych polskich, jednak sprzedawane tam artykuły również bywają znacznie droższe. Za polskie truskawki trzeba zapłacić ok. 8 zł/kg, podczas gdy w Niemczech ta sama ich ilość będzie już kosztować 8 Euro. Obecnie ceny żywności sprzedawanej w Polsce są praktycznie najniższe w całej Unii Europejskiej! Wygrywają z nami jedynie Bułgaria i Rumunia.

Z dużo wyższymi cenami produktów spożywczych można się spotkać przede wszystkim w Szwajcarii. W tym kraju za mięso trzeba zapłacić nawet 257% średniej UE – porównaniu do Polski jest to pięciokrotnie wyższa cena. Równie drogie są oleje i tłuszcze, wyroby mleczne, owoce oraz warzywa. Choć Szwajcaria zdecydowanie wygrywa w rankingu najdroższych krajów, Dania cały czas depcze jej po piętach. Zwykły chleb i inne produkty zbożowe kosztują w tym kraju ok. trzy razy więcej niż w Polsce.

Okazuje się, że nie tylko żywność jest u nas tania. Niskie ceny osiągają również urządzenia RTV i AGD, a także bilety to kina czy teatru. Zdecydowanie zachęcają one zagranicznych turystów do spędzania wakacji w kraju nad Wisłą, które względem ich zarobków są śmiesznie tanie. Polacy natomiast muszą być przygotowani na to, że nawet kilkudniowy wyjazd do Szwajcarii bądź Danii będzie ich słono kosztować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *