Bankowość

Ceny produktów spożywczych w Europie

Polacy przywykli do narzekania na swój kraj, dlatego od dawna twierdzą, że w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej życie kosztuje ich najwięcej. Czy to jednak prawda?

 Kurs Euro wynosi obecnie ok. 4,24 zł. Średnie pensje osób pracujących za granicą są 3,5-4 razy większe od tych polskich, jednak sprzedawane tam artykuły również bywają znacznie droższe. Za polskie truskawki trzeba zapłacić ok. 8 zł/kg, podczas gdy w Niemczech ta sama ich ilość będzie już kosztować 8 Euro. Obecnie ceny żywności sprzedawanej w Polsce są praktycznie najniższe w całej Unii Europejskiej! Wygrywają z nami jedynie Bułgaria i Rumunia.

Z dużo wyższymi cenami produktów spożywczych można się spotkać przede wszystkim w Szwajcarii. W tym kraju za mięso trzeba zapłacić nawet 257% średniej UE – porównaniu do Polski jest to pięciokrotnie wyższa cena. Równie drogie są oleje i tłuszcze, wyroby mleczne, owoce oraz warzywa. Choć Szwajcaria zdecydowanie wygrywa w rankingu najdroższych krajów, Dania cały czas depcze jej po piętach. Zwykły chleb i inne produkty zbożowe kosztują w tym kraju ok. trzy razy więcej niż w Polsce.

Okazuje się, że nie tylko żywność jest u nas tania. Niskie ceny osiągają również urządzenia RTV i AGD, a także bilety to kina czy teatru. Zdecydowanie zachęcają one zagranicznych turystów do spędzania wakacji w kraju nad Wisłą, które względem ich zarobków są śmiesznie tanie. Polacy natomiast muszą być przygotowani na to, że nawet kilkudniowy wyjazd do Szwajcarii bądź Danii będzie ich słono kosztować.